בניית אתרים, עיצוב אתרים - אמ סי די סטודיו

מכירות / תמיכה 03-5162110

מהו השיווק הרשתי

 

מהו השיווק הרשתי?

עצרו רגע לחשוב: נניח והייתי מציע לכם לעבוד עבורי במשך 30 יום. תמורת עבודתכם אני מציע לכם תשלום באחת משתי הדרכים שעליכם הבאות:
1. תשלום של 10,000$ בכל יום במשך 30 יום (כלומר סה"כ 300,000$)
2. תשלום של סנט אחד (0.01$) שיכפיל את עצמו כל יום, במשך חודש ימים
במה הייתם בוחרים?
בואו ונבחן כיצד מרוויחים בכל אחד מן המסלולים המוצעים:
10,000$ ביום סנט שמכפיל את עצמו
ביום ה-7 70,000$ 1.27$
ביום ה-20 200,000$ 1,310.71$
ביום ה-25 250,000$ 335,544.31$
ביום ה-30 300,000$ 10,737,418.23$

מדהים לא? מה בעצם קרה כאן ? זוהי צמיחה בטור גיאומטרי. שיווק רב-שכבתי בונה את העסק שלכם על בסיס החישוב המתמטי הזה.

אז במה בעצם מדובר?
שיווק רב-שכבתי (נקרא גם שיווק רשתי, שיווק מרושת, שר"ש, MLM, Multi-Level Marketing) הינה שיטת שיווק קונבנציונאלית אך משופרת מאוד. מדוע? בשיטה זו מעבר לכך שמשווקים מוצר, ניתנת למשווק האפשרות לבנות מערך שיווק משלו, על גב החברה המשווקת את המוצר, כך שלמעשה המשווק בונה לעצמו עסק עצמאי לכל דבר.

חשוב לציין מספר עובדות לגבי התחום: מחזור המכירות העולמי בתחום השר"ש מגיע קרוב ל-150 מיליארד דולר בשנה והנתח גדל משנה לשנה. כמעט כל חברה גדולה שאנו מכירים משווקת את מוצריה או שרותיה באופן חלקי או מלא בשיטת השיווק הרשתי. בין החברות ניתן למצוא את Microsoft ,AT&T ,IBM, קוקה-קולה מספר בנקים גדולים וחברות ביטוח בארה"ב ועוד חברות רבות. ע"פ התחזיות, בעתיד לא תהיה חברה אשר לא תשווק את מוצריה, או לפחות קו ממוצריה בשיטה זו.

ביל קלינטון, בתקופת כהונתו כנשיא ארה"ב, מצא לנכון לברך את תחום השר"ש כשאמר: "אתם מחזקים את ארצכם ואת הכלכלה לא רק משום שאתם חותרים להצלחה שלכם, אלא מפני שאתם מציעים הזדמנות גם לאחרים. עקבתי אחרי הצמיחה של הענף שלכם במשך שנים, אחרי ככלות הכל, הענף שלכם נותן לאנשים סיכוי להפיק את המירב מחייהם, ובעיני זהו ליבו ועיקרו של החלום..."

דרכים מקובלות להרוויח כסף
ישנן מספר דרכים מקובלות להרוויח כסף: 1
. להיות שכיר - כלומר לעבוד עבור מישהו אחר
2. להיות עצמאי - לעבוד בעסק שלך
3. להיות יזם ובעל עסקים - לבנות עסקים בהם אחרים עובדים עבורך
4. להשקיע את כספך כדי לקבל עליו תשואות

רוב העבודות היום מתבססות על עקרון בו אנו מגיעים לעבודה ומחליפים את הידע או היכולת שלנו בכסף. עקרון זה נכון בין אם אנו שכירים או עצמאים. הבעיה בשיטה זו היא שאנו מוגבלים, אנו יכולים להרוויח כסף אך ורק אם אנו עובדים. נאמר ואדם מעוניין לקחת את ילדיו לים, זה עולה לו כסף. לא רק הוצאות הנסיעה אלא גם העובדה שבשעה שהוא בים הוא אינו עובד ולכן אינו מרוויח כסף. גם אם יעבוד כל הזמן, הוא מוגבל למקסימום של שעות עבודה (24 שעות ביממה באופן תאורתי) ולכן הכנסתו תמיד תהיה מוגבלת.

שתי דרכים אלו משתמשות באותה נוסחה האומרת זמן = כסף. קיים קשר ישיר בין שעות העבודה לשכר. לעומת זאת, הן בעל עסקים והן המשקיע, הן דרכים שבהם פועלים העשירים. שתיהן יכולות לתת למשתמש בהם כמות כסף שאינה פרופורציונאלית לזמן המושקע מכיוון שבשיטות אלו נעשה שימוש במינוף.

אצל בעל העסקים, העסקים מניבים עבורו מזומנים גם אם הוא לא בפועל היה שם, הוא ממונף על ידי זמנם של אנשים אחרים. ואצל המשקיע, הכסף המושקע מניב עבורו עוד כסף, הוא ממונף ע"י כספו או כספם של אנשים אחרים.

כמובן שכולנו היינו שמחים לראות את עצמנו נמצאים במקום הזה שבו יש לנו כסף להשקיע, או שיש לנו עסק הממנף את זמנם וכספם של אחרים. אבל לרוב רובם של האנשים אין את ההון הנדרש כדי להשקיע, הסיכון בבניית עסקים הוא גבוה ולא לכל האנשים יש את הכישורים לפתח עסקים. ופה בדיוק משתלבת שיטת השיווק רב שכבתי.

להקים עסק עצמאי משלי
באמצעות השיווק רב שכבתי כל אחד, אבל ממש כל אחד, יכול להקים עסק משלו. עסק שבשלב הראשון משתייך לקטגורית העצמאי (עסק המצריך את הנוכחות שלי) ובשלב יותר מתקדם שם את בעליו במקום של בעל עסקים הנהנה ממנוף כלכלי בדמות הרשת שבנה. כל זאת באמצעות השקעה כספית נמוכה מאוד עד מגוחכת (סיכון נמוך). באמצעות שיווק רב שכבתי כל אחד מפשוטי העם יכול להגיע לחירות פיננסית מכיוון שהמשאב הנדרש בכדי להצליח הוא לא הון כספי אלא הון מסוג אחר, הון אנושי, שיש לכל אחד מאיתנו. כל אחד מכיר אנשים שמכירים עוד אנשים ועל זה מבוסס כל העסק.

כיצד זה עובד?
כולנו יודעים כי הפרסומת הטובה ביותר היא זו העוברת מפה לאוזן ומביאה בדרך כלל לקניה נוספת של המוצר או השרות על-ידי זה שהמליצו לו. כל אחד מאיתנו המליץ לחבריו על סרט, ספר או מסעדה והם רכשו את הספר או הלכו לסרט או למסעדה המומלצת. כלומר אנחנו ביצענו עבודת שיווק ופרסום, אשר הביאה ליצירת רווח לחברה. להבדיל מן השיווק המסורתי המתאמץ למשוך את תשומת הלב של צופיו ולשכנע אותם בצדקתו בכל דרך אפשרית, שיווק מפה לאוזן עוקף את כל המנגנון הזה ומגיע הישר מאדם לאדם, מלב אל לב. ועל בסיס זה עובד השיווק הרב-שכבתי.

חברות השיווק רשתי מאפשרות ללקוחות החברה (שגם כך רוכשים את השרות או המוצר) לעבוד מולן כאנשי שיווק פרטיים ולקבל מהחברה תגמולים בהתאם למכירות שהתבצעו כתוצאה מעבודתם. זהו מצב שכולם מרוויחים. החברה מצמצמת את עלויות הפרסום, אך נשארת עם הפרסום הטוב ביותר - מפה לאוזן. הלקוח, שגם כך רוכש את המוצר, מקבל אפשרות להרוויח כסף ולכן ממליץ ביתר שאת על המוצר לסביבתו. מאחר והוא עובד עם החברה, הוא יקפיד לרכוש את המוצר ממנה והופך ללקוח נאמן - חלומה של כל חברה.

מאחר והפרסום מתבצע מפה לאוזן, החברה מחויבת לספק מוצר איכותי. צמצום עלויות הפרסום מפנות לחברות השר"ש משאבים המושקעים בפיתוח מוצרים חדשים ואיכותיים. ואכן מוצרים הנרכשים בשיטה זו הם בדרך כלל באיכות גבוהה יותר ממוצרים דומים הנמצאים על "מדפים" של חברות אחרות שאינן עוסקות בשר"ש וכך נהנים הלקוחות גם ממוצר ברמה גבוהה מהסטנדרט המקובל. כיום, קיימות חברות שיווק רב שכבתי רבות המשווקות מגוון רחב של מוצרים החל ממוצרי הרזיה, בריאות, שיחות טלפון מוזלות, שירותים משפטיים ועוד. תחום זה תופס תאוצה בעולם והרבה חברות מתחילות להבין שכדאי מאוד לשווק את שירותיהם ע"י שיווק רב שכבתי.

כיצד מרויחים מכך כסף?
אנשים העוסקים בשיווק רב-שכבתי אינם משווקים רגילים. הם בונים עסקים המבוססים על רשתות חברתיות. כוחן של רשתות אלו הינו בכך שהן משתכפלות ומתרחבות כל הזמן. העקרון הינו פשוט: מצא מספר אנשים שיצטרפו אליך בבניית העסק, תן להם ליווי, הדרכה ואימון ועזור להם לצרף מספר אנשים שיעשו את אותו הדבר בדיוק. זהו השכפול.

נניח שהצטרפתם היום לחברת שיווק רשתי, בואו ונראה מה פוטנציאל ההשתכרות: - נניח שבכל חודש אתם מצרפים רק אדם אחד נוסף. וכל אדם שצירפתם מצרף גם הוא רק אדם אחד נוסף בחודש. - בחודש הראשון, צירפתם אדם אחד, כלומר בסה"כ אתם שניים. בחודש השני כל אחד מכם מצרף אדם אחד, כלומר סה"כ בסוף החודש השני אתם ארבעה. בחודש השלישי, כאמור כל אחד מצרף אחד, כך שאתם מסיימים שמונה, וכן הלאה והלאה. לאחר 5 חודשים יהיו לכם 32 אנשים ברשת, בעוד שלמעשה באופן אישי אתם צירפתם רק 5. ומה יקרה אם בכל חודש תצרפו שלושה אנשים במקום אחד? ואם תצרפו חמישה? התבוננו בטבלה הבאה להמחשת הפוטנציאל:

מספר מצורפים בחודש
חודש 1 3 5
--------------------------------
1 2 3 5
2 4 9 25
3 8 27 125
4 16 81 625
5 32 243 3125

שימו לב לפוטנציאל הגדילה: כאשר צירפתם שלושה אנשים בחודש במקום אחד בחודש בסה"כ צירפתם פי 3 אנשים בסה"כ (15 לעומת 5). אבל הרשת שלכם גדלה כמעט פי שמונה!! וכאשר צירפתם 5 בחודש (25 לעומת 5), הרשת שלכם גדלה כמעט פי מאה! זהו המינוף!

בעוד שאתם עבדתם כדי להסביר, להציע ולצרף מספר מצומצם יחסית של אנשים לרשת שלכם, הרשת שלכם הולכת וגדלה בסדרי גודל. כלומר, במקרה של שיווק רשתי הקשר של זמן = כסף נותק. והעסק מתחיל לייצר עבורכם הכנסה פאסיבית. הכנסה פאסיבית הינה הכנסה הנוצרת ללא קשר לעבודה. כלומר גם בשעה שאיני עובד היא מייצרת לי הכנסה. למי מאיתנו אין חיסכון בנק? מי לא היה רוצה דירה נוספת אותה יכול היה להשכיר וליהנות משכר הדירה? אלה הן הכנסות פאסיביות שאנו מקבלים בשעה שאנו לא עובדים. השיווק הרב-שכבתי מאפשר לכל אחד ואחת לבנות לעצמו עסק שהוא נכס המייצר הכנסה פאסיבית הולכת וגדלה.
"אני מעדיף לקבל אחוז אחד מהמאמצים של מאה אנשים מאשר לקבל מאה אחוזים מהמאמצים שלי"- אמר המיליארדר, איל הנפט פול גייטי.

נניח שכל אחד מן האנשים ברשת, צורך או מוכר מוצרים בסך 100$ בחודש. לאחר 5 חודשים, כאשר יש לי כ-30 או יותר אנשים ברשת, נוצר מחזור רשתי של כ-3000$. גם אם תקבלו רק 10% ממחזור זה (ורוב החברות משלמות הרבה מעבר לכך), עדיין הרווחתם כ-300$ לחודש שרובם של דולרים אלו הינן הכנסה פאסיבית שלא כתוצאה מהיגיעה האישית שלכם. לשם השוואה ? כדי לקבל מדירה שהשכרתם כ-300$ בחודש עליכם להשקיע בדירה לפחות 100,000$ או יותר...

הרשת שבניתם, הינה נכס המייצר עבורכם הכנסה פאסיבית שוות ערך לנדל"ן בשווי 100,000$. אך למעשה, לא הייתם צריכים להשקיע סכום כה גדול כדי להשיג נכס זה. וכמובן שהפוטנציאל הוא גבוה הרבה יותר, ככל שהרשת שלכם הולכת וגדלה.

עובדות נוספות למחשבה
- אף אחד מאותם אנשים שצירפתם לרשת שלכם, אינו עובד עבורכם ואתם לא משלמים לו משכורת. אתם אינכם אחראים לפרנסתם של האנשים ברשת - כל אחד מהם הינו עצמאי בדיוק כמוכם.
- הסוד בהצלחה בבניית הרשת הוא השכפול. השיווק הרב-שכבתי נקרא "עסק עם המפתחות בפנים", אין צורך להמציא את הגלגל אלא ללמוד את תורת העסק ממנהיגים מצליחים ברשת ולהעביר אותה הלאה לרשת שאתה בונה. אין צורך לפתח מערכי הדרכה, עזרי שיווק וכו' ? הכל קיים וזמין להתחלת העבודה.
- הדבר המהפכני שקיים בשיטה, הוא שברשת שלכם כל אחד מהאנשים הנמצאים תחתיכם ברשת יכול להרוויח יותר מכם למרות שהוא נמצא "מתחתיכם", בכדי להבהיר את המהפכנות שבעניין , תחשבו על כך שבעולם העסקים המסורתי הפועל הפשוט יכול להגיע למצב שבו הוא מרוויח יותר מהמנכ"ל. דמיוני והזוי לא? בשיווק רב-שכבתי זו המציאות שזה אומר שוויון הזדמנויות בכולם והעסק ההוגן ביותר שתוכלו למצוא היום.
- בשיווק רב שכבתי המנהיגים ידאגו להצלחת חברי הקבוצה. עובדה זו היא בניגוד גמור למציאות המוכרת בעולם העסקים המסורתי שבו מנהיגים רוצים "להסתיר" מידע מסוים משאר חברי הארגון במטרה להבטיח את מקומם כמנהיגים, אחרת הם עלולים להפסיד את תפקידם למישהו אחר. בשיווק רב שכבתי המנהיגים שמחים ורוצים שכל אחד מחברי הארגון יצליח מאחר וזו הדרך היחידה שלהם להתקדם. האינטרס שלהם לעזור לאחרון המצטרפים ברשת מובנה בצורת התגמול.

פירמידה???
ישנם כאלה שיקפצו בשלב זה ויצרחו "פירמידה", אני מבין את ההקשר האסוציאטיבי, אך פני הדברים אינם כך. למעשה כבר בשנות ה- 70 דן בית המשפט בעניינה של חברת שיווק רשתי בארה"ב והחליט כי שיטת שיווק זו היא חוקית ולגיטימית. פירמידה היא תחבולה לא חוקית, אשר מטרתה יצירת יש מאין. אדם מצרף אדם נוסף, אשר משקיע כספו בכלום ומקבל על כך כסף. ככל שתהיה גבוה יותר בפירמידה, כך יהיו יותר אנשים תחתך וכך תקבל יותר כסף. בשיווק הרב-שכבתי הכסף המשולם למשווקים אינו על צרוף משווק נוסף, אלא על רכישת הצריכה האישית של המשווקים בארגון ואני אסביר: משווק אשר מייצג חברה המייצרת מוצרי צריכה, יתוגמל בכל פעם שהאנשים מתחתיו יירכשו מוצרי צריכה לשימושם האישי, כלומר יחליפו מותג. גם משווקים ישירים (דוגמת טלמרקטינג) ולעיתים גם מוכרים בחנויות מקבלים שכר על פי נפח המכירה שהצליחו לייצר באותו החודש. אין חשיבות למיקום באילן ההצטרפות ביחס לגודל השכר: לצורך העניין נניח כי כי משווק הנמצא בדור רביעי שלי, בונה לעצמו רשת משווקים מספר דורות תחתיו. במידה והארגון שלו יוצרים נפח מכירות הגדול מנפח המכירות שיוצר הארגון שלי, המשווק שנמצא בדור רביעי שלי יקבל יותר כסף ממני!!! בכל ארגון שיווק רשתי ישנם מצטרפים שהכנסתם גבוהה יותר מהכנסתם של אלה שצרפו אותם.

יתרונות נוספים
מעבר לפוטנציאל הכלכלי הגדול הטמון בשיווק הרב-שכבתי, ישנן יתרונות נוספים. רוברט קיוסאקי עמד עליהן בספרו: "בית הספר לעסקים". קיוסאקי הגדיר את תעשיית השר"ש כדרך הטובה והבטוחה ביותר לרכוש נסיון עסקי. אחת הסיבות שציינו לכך שאנשים אינם ממהרים להקים עסקים משלהם היא חוסר ידע. חברות שיווק רב שכבתי רבות מציעות מערכות הדרכה מצויינות. כך שהעוסקים בשיווק רב שכבתי מכניסים עצמם לתהליך לימודי אינטנסיבי מואץ ולרוב מאוד מהנה הקורה תוך כדי עשיית העסק. הדרכה זו בדרך כלל, מועברת על-ידי מנהיגי הרשת אל שאר חברי הרשת במטרה להכשיר אותם להיות מנהיגים מצליחים כמוהם מאחר ושיווק רב שכבתי בנוי על אנשים פשוטים שרואים בשיווק רב שכבתי את ההזדמנות שלהם להפוך לאנשים עשירים. אנשים פשוטים שחונכו להיות שכירים נאמנים ותו לא. בכדי לההיפך לבעלי עסקים יש לעבור שינוי בדרך, שינוי שכולו צמיחה והתפתחות. כחלק מן העיסוק בשיווק רב שכבתי, האדם רוכש לעצמו מיומנויות חשובות רבות: מנהיגות, שיווק ומכירות, תקשורת בין אנשים, התגברות על ספקות פחדים ,התמודדות עם כשלון ויצירת מערכות יחסים.

ובכל זאת, האם הכל כל-כך ורוד?
לכאורה, עד כה תואר כאן עסק ממש אידאלי. השקעה נמוכה, סיכון נמוך, פוטנציאל השתכרות כמעט אינסופי. עסק שמעניק לך מעצם שיטתו ידע וחינוך פיננסי ברמות הגבוהות ביותר תוך כדי עשייתו. עסק ההופך לנכס המייצר הכנסה פאסיבית וזמן פנוי. וכל זה ? נכון. אם כך, מדוע לא כולם עושים את זה? כמו-כן, כל מי שעסק פעם בשיווק רב-שכבתי יודע שלא תמיד זה קל להסביר לאדם את היתרונות הטמונים בעסק שכזה ולהביאו להבנה שכדאי לו לקחת חלק בכך.

יש לכך מספר סיבות עיקריות:
בורות ?
רוב רובם של האנשים, אינם יודעים דבר וחצי דבר על שיווק רב שכבתי. הם גם לא ממש פתוחים לבוא לשמוע, בדרך כלל בגלל פחד שמדובר בתרמית. זה נשמע להם טוב מדי או שהם מתבלבלים ומשווים את עסקי השיווק רב שכבתי לתרמית הפירמידה. בגלל הדמיון המסוים שקיים בין תוכנית הפירמידה לעסק שיווק רב שכבתי המתבטא בכך שבשני המקרים מצרפים אנשים לרשת (וזהו), קורה שאנשים מבלבלים בין השניים וחוששים אפילו להיפתח ולשמוע על השיווק רב שכבתי מחשש שיפגעו ובכך מונעים מעצמם את האפשרות המדהימה שקיימת בשיווק רב שכבתי.
רתיעה ממכירות
רבים הם האנשים אשר חוששים לעסוק במכירות. חלק מהסיבות הן : פחד מדחייה, פחד מכישלון, חוסר אמונה עצמית וחוסר ביטחון עצמי ועוד.
אי אמונה בעצמך וביכולותיך
רבים אינם מאמינים שיש ביכולתם להתעשר. התודעה שלהם אינה מכילה את האפשרות שניתן לחיות גם חיים של עושר ורווחה. ושכשמציעים להם אפשרות לקחת שליטה על חייהם , להתעשר ולהגשים את חלומותיהם , הם פשוט לא מאמינים שזה יכול להיות ובטח שלא יכול לקרות להם ודוחים את ההצעה.
אנשים שאינם אוהבים אנשים
בעסקי השיווק רב שכבתי אפשר להצליח אך ורק על-ידי עזרה לאנשים אחרים להצליח. לאנשים שאינם אוהבים אנשים אחרים אין מה לחפש בעסקי השיווק רב שכבתי.
- לא כולם מצליחים
כמו בעולם העסקים המסורתי, לא כולם מצליחים. הסיבה לכך היא אינה טמונה בשיטה, במוצר או בחברה. הסיבה נמצאת באדם עצמו. בכדי להצליח בשיווק רב שכבתי יש לעבור דרך של התפתחות צמיחה וגדילה. זו דרך המבטיחה התעשרות הוגנת אך לא מהירה. מדובר בעשייה שלוקחת בין 3-6 שנים בכדי להקים רשת רחבה ומבוססת מספיק בכדי שיהיה אפשר להינות מהכנסה הפאסיבית שרשת כזו נותנת. לאנשים רבים אין סבלנות לעבור את התהליך ולהפוך לאדם המסוגל להצליח. באופן פראדוקסלי, אנשים רבים חושבים שהם יוכלו בתוך חודשיים שלושה להגיע לרמות הכנסה שכשכירים גם אם יעבדו 10 שנים נוספות הם לא יצליחו להגיע אליהן.

לסיכום
השיווק הרב-שכבתי, הינו העסק ההוגן ביותר שקיים המעניק לעוסקים בו הזדמנות שווה להצלחה. עסק המשלב סיכון נמוך מול פוטנציאל מאוד גבוה, עסק המעניק חינוך פיננסי וידע בתחומים חשובים נוספים, עסק הנותן הכנסה פאסיבית לכל חייכם ומינוף של אנשים המעניק זמן פנוי. היום, כשהמצב לא פשוט והעתיד אינו ברור כמעט בכל תחום עיסוק, ראוי בעיני כי כל אדם בר דעת חייב לשקול את צעדיו ולבחור את הדרך שתאפשר לו ולמשפחתו חיים טובים ורווחה כלכלית בהווה ובעתיד, שיווק רשתי מאפשר לכל אדם להגיע למטרה זו, העיסוק בשיווק רשתי אינו מצריך שום כשרון מיוחד מלבד התמדה.
בהצלחה!!

אודות הכותב
ערן שטרן - מאמן אישי ועסקי, מרצה ויזם. מנכ"ל חברת "יוצא מהכלל" 
מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.

בניית אתרים , עיצוב אתרים, אמ סי די סטודיו, אלנבי 38 תל אביב טלפון: 03-5162110, שלח דואר אלקטרוני
Valid XHTML 1.0 Transitional Level Triple-A conformance icon,  W3C-WAI Web Content Accessibility Guidelines 1.0
כל המחירים באתר הינם בשקלים ולפני מע"מ.
© 2010 כל הזכויות שמורות אמ סי די סטודיו.
Bookmark and Share
linked_in